Jak zapewnić sobie dobrą jakość snu

Sen jest podstawową potrzebą człowieka, jednak wielu z nas regularnie go zaniedbuje. Niezależnie od tego, czy nie śpisz z powodu interesującego serialu, nowego hobby czy nieubłaganych terminów, Twój organizm poważnie cierpi z powodu jego braku. Co więc możesz zrobić, aby było lepiej?

Dlaczego sen jest tak ważny

Dobrej jakości sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nasze ciało odpoczywa w nocy, nie do końca tak jest. Podczas różnych faz snu zwiększa się krążenie krwi w mięśniach, a układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy są wzmacniane. Pracuje też mózg, który utrwala i porządkuje wspomnienia, jednocześnie regenerując funkcje poznawcze. Ponadto do naszego organizmu uwalniane są ważne hormony. Wśród nich na przykład hormon wzrostu, który odpowiada za regenerację i wzrost tkanek.

blog-spanok-1

Korzyści płynące z wysokiej jakości snu

Regularny i zdrowy sen wpływa nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale także na sprawność fizyczną, uwagę i koncentrację. Będąc wypoczętym możesz zrobić więcej, zarówno w pracy, podczas uprawiania sportu, jak i podczas zwykłych codziennych czynności. Wysokiej jakości sen może nawet pomóc w utracie wagi. Badania wykazały, że osoby, które kładły się spać wcześniej, skuteczniej pozbywały się nadmiaru tłuszczu i były mniej głodne w ciągu dnia.

Co się dzieje, gdy snu jest za mało?

Z pewnością każdy z nas osobiście zetknął się z wieloma negatywnymi skutkami niedoboru snu. Zmęczenie, wyczerpanie, zły nastrój, brak koncentracji, wyższy wskaźnik błędów czy utrata apetytu - to tylko niektóre z nich. Długotrwałe zaniedbywanie wysokiej jakości snu często powoduje również pojawienie się depresji, stanów lękowych i różnych innych zaburzeń psychicznych. Może być również przyczyną problemów z wahaniami wagi, otyłością i wysokim ciśnieniem krwi. Niedobór snu ma nawet wpływ na podatność na uzależnienia.

Jak poprawić jakość snu

Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w drodze do zdrowszego snu. Jeśli jednak masz długotrwałe problemy z bezsennością lub często się budzisz, nie wahaj się udać do specjalisty.

Kołdra z owczej wełny dla lepszego snu

Komfort snu jest bardzo ważny i ma znaczący wpływ na jego jakość. Dlatego też, podobnie jak dobrej jakości materac, dla dobrego snu niezbędna jest odpowiednia kołdra. Kołdra z naturalnej owczej wełny zapewni Ci w nocy komfort, w postaci tzw. suchego ciepła. Ma to korzystny wpływ na regenerację organizmu, zmniejszenie napięcia i ogólne rozluźnienie mięśni. Może również pomóc przy różnego rodzaju bólach i problemach reumatycznych. Ponadto, kołdra z owczej wełny wykazuje właściwości antybakteryjne i hamuje namnażanie się roztoczy i bakterii. Jest więc również odpowiednia dla alergików i dzieci.

Wełna owcza jest doskonałym izolatorem, dzięki czemu nadaje się do użytku przez cały rok. Zimą owcza wełna kurczy się i chroni przed zimnem na zewnątrz. Jednocześnie zapobiega ucieczce ciepła, dzięki czemu będziesz czuć się komfortowo przez całą noc. Z kolei latem wełna rozszerza się, zapewniając komfort termiczny nawet podczas upałów. Doskonale odprowadza również wilgoć.

Interesują Cię kołdra z owczej wełny? W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości produkty odpowiednie dla dorosłych i dzieci. Każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie.

blog-spanok

Aktywny tryb życia

Dostateczna aktywność fizyczna znacząco wpływa na jakość snu. Jeśli w ciągu dnia siedzisz tylko przy komputerze lub telefonie komórkowym, możesz mieć problemy z zasypianiem w nocy. Postaraj się więc do swojego codziennego harmonogramu włączyć aktywność fizyczną , czy to w formie ćwiczeń, spaceru czy uprawiania sportu. Ruch ma również korzystny wpływ na zmniejszenie stresu i poprawę nastroju, nie wspominając o jego ogromnym znaczeniu dla zdrowia organizmu.

Nie objadaj się przed snem

Ostatni posiłek zaplanuj na kilka godzin przed snem, aby dać układowi trawiennemu wystarczająco dużo czasu na jego strawienie. Unikaj ciężkich potraw, takich jak pizza, wędliny, fast foody, a nawet rośliny strączkowe. Zamiast tego wybieraj lekkostrawne potrawy, które nie powodują uczucia ciężkości. Dobrym wyborem są na przykład ryż, płatki owsiane, ziemniaki i ryby lub pierś z indyka.

Czas na uspokojenie się przed snem

Ustalenie rutyny przed snem jest bardzo ważne. Kilka godzin przed snem daj sobie czas na wyciszenie się i unikaj stresujących czynności. Problemy zawodowe odłóż na następny dzień i idź poczytać, popływać lub wziąć dobrą kąpiel. Powtarzanie takich uspokajających czynności pomoże organizmowi zrelaksować się i rozpoznać, kiedy nadszedł czas na sen.

https://www.koze.pl/paplon-zo-100--ovcej-vlny-140x200-cm/

https://www.koze.pl/celorocny-paplon-premium--z-merino-vlny/

https://www.koze.pl/vankus-premium-z-merino-vlny-70x80-cm/